نکاتی در مورد ام دی اف (MDF)

نکاتی در مورد ام‌دی‌اف ( MDF) مخفف واژهٔ «تخته فیبر با چگالی متوسط است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود.

نکاتی در مورد ام دی اف :ام‌دی‌اف ( MDF) مخفف واژهٔ «تخته فیبر با چگالی متوسط است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود. ام‌دی‌اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

ام‌دی‌اف را پس از تولید می‌توان روکش نمود. روکش‌های تزیینی، علاوه بر زیبایی، به دوام و کاربرد آن در محیط‌هایی مانند آشپزخانه کمک می‌کند. روکش ملامینه متداول‌ترین نوع روکش برای ام‌دی‌اف است که در آن فرایند کاغذ نقش‌دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرِس بر روی تخته چسبانده می‌شود.

 

معرفی ام دی اف (MDF)

این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشردهٔ چوبی، دارای برخی خواص برتر نیز هست که باعث ارتقای بازار آن در بین سایر اوراق فشردهٔ چوبی مانند تخته خُرده‌چوب (نئوپان)، تخته‌لایه، تخته فیبر سخت و… شده‌است. درواقع، این محصول ام‌دی‌اف ابتدا به‌عنوان جایگزین اوراق فشردهٔ چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزینِ چوب نیز به‌کار رفته‌است. در حال حاضر، دامنهٔ کاربردهای آن روزبه‌روز در حال افزایش است.

نکاتی در مورد ام دی اف:

ازجمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای متنوع ام‌دی‌اف شده، عبارتند از:

    خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا

    دامنهٔ وسیع دانسیته (چگالی = وزن مخصوص)، ضخامت و ابعاد ام‌دی‌اف قابل تولید

    قابلیت ابزارخوری، ماشین‌کاری و سنباده‌زنی

    سطوح صاف و متراکم

    قابلیت شکل‌پذیری و لبه‌های صاف

    عدم وجود معایب چوب

    پروفیل دانسیتهٔ یکنواخت و همگن

    قابلیت انجام روسازی‌های مختلف همچون انواع روکشی‌های چوبی و غیرچوبی، رنگ‌آمیزی و غیره

    پایداری ابعاد و مقاومت در برابر فشرده شدن

    زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب

    قیمت مناسب

تولید انواع مختلف این محصول در جهان دامنهٔ کاربرد آن را بسیار وسیع کرده‌است. امروزه می‌توان تخته فیبرهای نیمه‌سنگین ام‌دی‌اف بسیار متنوعی ازجمله تخته‌های سه‌لایه یا یکنواخت و همگن، تخته‌های نازک و ضخیم در ابعاد مختلف، تخته‌هایی با فرم آلدئید، کم‌فرم آلدئید یا بدون فرم آلدئید، تخته‌های تبدیل به سایز شده، روکش‌شده، لبه‌چسبانده، نقش‌برجسته، قالب‌گیری‌شده، ابزارخورده، پروفیل‌شده، با دانسیته‌های بسیار متنوع (کم یا زیاد)، مقاوم در برابر رطوبت، آب، آتش، قارچ، حشره و… را در بازارهای جهانی یافت.

در این بخش ما سعی کردیم برای شما به معرفی ام دی اف(MDF) بپردازیم.امیدواریم از این مطلب نتیجه کافی را برده باشید.

برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.